Se face curățenia de primăvară în sertarele copiilor și ale copilăriei? Se adună amintiri din alte vremuri? Pentru a le repune în valoare dar şi pentru a aduce zâmbete şi energie pozitivă, Muzeul Banatului Montan din Reșița împreună cu Crucea Roșie, filiala Caraș-Severin propun publicului

vizitator campania de strângere de jucării „Jucării la muzeu” începând  din 28 martie 2018 şi până la finalul lunii mai. Astfel, micii vizitatori dar și cei mari, sunt invitaţi să aducă o jucărie din propriul sertar atunci când vin să viziteze expozițiile noastre. Toate jucăriile vor ajunge, prin grija Crucii Roşii, în viaţa copiilor mai puţin norocoşi de Ziua Internaţională a Copilului, 1 Iunie. Campania este asociată expoziţiei „Timpul jucăriilor. Muzeul jucăriilor la Reşiţa”.