Muzeul Banatului Montan din Reșița se află la ceas aniversar: 50 de ani de activitate muzeală ca instituție județeană. Astfel, sub genericul „Săptămâna muzeului”. 50 DE ANI DE ACTIVITATE MUZEALĂ JUDEȚEANĂ pe parcursul săptămânii care precedă Ziua Internațională

a Muzeelor, 18 mai, și Noaptea Muzeelor, 19 mai, propunem publicului, colaboratorilor și consumatorilor de cultură o serie de evenimente care să evidențieze activitatea muzeală și rezultatele acesteia. Situația patrimoniului, valorificarea cercetării dar și promovarea colecțiilor noastre și atragerea publicului larg sunt doar câteva dintre reperele pe care le propunem în această perioadă.
Dorim să ne sărbătorim și să fie sărbătorită cultura și știința într-un regal de activități deosebite.

click aici pentru a vizualiza comunicatul de presă

click aici pentru a vizualiza programul evenimentului