Muzeul Banatului Montan Reşiţa vă invită să participaţi la vernisajul expoziţiei de etnografie Activităţi casnice feminine

în gospodăriile ţărăneşti bănăţene: 100 de ani care va avea loc miercuri, 16 mai 2018 ora 1400, la sediul instituţiei. Expoziţia etnografică ilustrează, prin intermediul pieselor din colecţia muzeului, o perspectivă de gen asupra muncilor casnice ţărăneşti, a ocupaţiilor feminine în comunitatea tradiţională din Banat. Curatorii expoziţiei, dr. Carmen Albert şi dr. Felician Velimirovici, dedică această manifestare din calendarul Centenarului, tuturor femeilor din satele bănăţene care au îndurat vremurile grele ale Marelui Război sau au participat la Marea Unire de pe câmpia Libertăţii.
Reamintim că vernisajul se înscrie în seria de evenimente dedicate împlinirii a 50 de ani de activitate muzeală judeţeană a Muzeului Banatului Montan.

click aici pentru a vizualiza comunicatul de presă

click aici pentru a vizualiza afișul evenimentului