Muzeul Banatului Montan, Reșița în colaborare cu Muzeul Național Brukenthal organizează expoziția Arme albe și de foc în colecțiile Muzeului Național Brukenthal al cărei

vernisaj va avea loc miercuri, 24 aprilie 2019 la ora 1300, la sediul instituției.
Evoluția arsenalului de război este un domeniu vast ce trebuie coroborat cu arta războiului. Artefactele expuse provin din colecţia de Arme şi armuri a Muzeului Naţional Brukenthal, cea mai bogată colecţie publică de acest fel din România şi cea mai mare din Transilvania. Piesele fac parte din ceea ce a reprezentat în perioada medievală şi modernă Arsenalul şi Camera de Arme a oraşului Sibiu, actualmente aparţinând Muzeului de Istorie „Casa Altemberger”.

click aici pentru a vizualiza comunicatul de presa

click aici pentru a vizualiza afișul evenimentului