2519160

Altar neolitic

Obiectul lunii noiembrie 2020 la Muzeul Banatului Montan

Altarul este realizat din lut ars, de formă triunghiulară, care prezinta trei protome, dintre care una este ruptă. Una dintre protome reprezintă un cap de taur iar cea de-a doua, o figură umană acoperită de o mască triunghiulară. Corpul altarului este decorat cu motive incizate.

Piesa datează din epoca neolitică, cultura Vinča și are o vechime de aproximativ 7300 de ani.
În bibliografia de specialitate, acest tip de obiect poate să apară sub mai multe denumiri: altar, altar de cult, masă ritualică.
Semnificația acestor altare este de ordin religios, se consideră faptul că în interiorul acestora se puneau ofrande în cinstea divinităților.
Piesa cu numărul de inventar 412, face parte din colecția de arheologie

a Muzeului Banatului Montan din Reșița, categoria tezaur și a fost descoperită în localitatea Gornea, cu ocazia cercetărilor arheologice din punctul toponimic Căunița de Sus, din anul 1974.

Obiectul_lunii_noiembrie_2020_la_Muzeul_Banatului_Montan.jpg