Continuând tradiția anilor trecuți, publicul reșițean, dar nu numai, este invitat la „O noapte de artă și război la Muzeul Banatului Montan” în cadrul evenimentului internațional Noaptea Muzeelor 2019 care va avea loc sâmbăta, 18 mai 2019, între orele 17:00 - 00:30 (intrarea ultimului vizitator). Evenimentul va fi deschis cu o demonstrație de dans de societate executat de elevii Scolii de dans MAGNUM Dance, instructor Simona Balaci, alături de care putem dansa împreună.

Alături de expoziția permanentă dedicată istoriei industriale a Banatului, alte două expoziții cu impact deosebit stau la dispoziția publicului: Arme albe și de foc din colecția Muzeului Național Brukenthal precum și expoziția personală a artistului plastic Bogdan Piperiu, sub genericul Memorandum pentru o realitate fragmentată, precum și cu alte surprize expoziționale.

Tot în cadrul evenimentului se va putea viziona filmul de scurt metraj ”Calea apelor”, al doilea episod din trilogia ”Banatul Montan” al regizorului reșițean Sabin Dorohoi.

Intrarea este liberă!

Afis - Noaptea Muzeelor 2019