Dumitru Ţeicu, Arta minoră medievală, Editura Cosmopolitan-Art, Timişoara, 2009, 272 p.

Construcţia volumului s-a făcut pe colecţiile de podoabe ale muzeelor din Banat, respectiv de la Reşiţa, Timişoara, Caransebeş, şi din Banatul sârbesc - Vršac, Zrenjanin şi Novi-Sad. Evoluţia artei minore medievale dintr-un spaţiu european de frontieră, situat la Dunărea de Jos apuseană, s-a făcut pentru intervalul cronologic al secolelor X - XVI. Un consistent catalog al podoabelor, însoţit de o bogată ilustraţie grafică şi foto, oferă suportul discuţiilor pe diverse paliere cronologice ale secolelor X - XI pentru receptarea influenţei artei stepice, al influenţei bizantine din secolele XII - XIV, dar şi a elementelor de artă târzie renascentistă. Banatul a fost o provincie istorică aflată la confluenţa ariei de civilizaţie bizantino-balcanică cu cea central europeană. Textul bilingv în limba română şi limba engleză oferă oportunităţi de accesare facilă.