Continuând tradiția anilor trecuți, publicul reșițean, dar nu numai, este invitat la Muzeul Banatului Montan din Reșița pentru a lua parte la evenimentul internațional Noaptea Muzeelor 2021 care va avea loc sâmbăta, 12 iunie 2021, între orele 17:00 - 00:30 (intrarea ultimului vizitator).

Noaptea Muzeelor 2021

Alături de expoziția permanentă dedicată istoriei industriale a Banatului, alte patru expoziții cu impact deosebit stau la dispoziția publicului:

• Tradiţie şi folclor românesc în Banat
• Picturi cu vârf și îndesat - expoziția artistului plastic Dumitru Gorzo;
• Spații fluente. Hărţi ale spaţiului dunărean 1650-1800
• Reșița 250 ani de tradiție industrială

Vă așteptăm și cu alte surprize expoziționale.

Intrarea este liberă!

Vizualizați aici documentul oficial

În cadrul evenimentelor ce au loc sub egida REȘIȚA 250, Primăria Municipiului Reșița în colaborare cu Biblioteca Județeană „Paul Iorgovici”, Caraș-Severin, Forumul Democratic al Germanilor din județul Caraș-Severin și Muzeul Banatului Montan, Reșița vă invită să participați la lansarea cărții Excelenței Sale, domnul Emil Hurezeanu, Ambasador extraordinar și plenipotențiar al României la Viena. Volumul bilingv, intitulat Zärtlichkeit, Routine/Tandreţe, rutină,/ Gedichte eines Knauserers 1979-2019,/Poemele unui parcimonios 1979-2019 în traducerea lui Georg Aescht, este editat la Ludwigsburg, de către editura Pop Verlag, în anul 2020. Ediția a doua apare în anul 2021 la aceeași editură.

Lansare de carte a Excelenței Sale domnul Emil Hurezeanu Ambasadorul României la Viena

Ultimele 12 luni au însemnat pentru întreaga omenire un timp acordat reflecției asupra a ceea ce înseamnă propriile noastre case și familii, un timp în care socializarea directă a devenit o umbră. Relaxarea condițiilor pandemice oferă însă oportunitatea pentru instituția muzeală de a primi oaspeți din nou. Evenimentul expozițional de o reală valoare muzeistică, istorică și culturală este, așadar, mai mult decât binevenit. Anul 2021 reprezintă pentru comunitatea reșițeană dar și pentru întregul Banat, anul celebrării unui sfert de mileniu de tradiție industrială iar programul Reșița 250 a cuprins sub umbrela sa expoziția internațională de cartografie „Spaţii fluente. Hărţi ale spaţiului dunărean – Floating Spaces. Maps of the Danube Region, 1650-1800“.

Astfel, Muzeul Banatului Montan Reșița, în cadrul unei colaborări cu Primăria Municipiului Reșița, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, Institutul de Studii Socio-Umane al Academiei Române din Sibiu şi Arhiva Naţională a României organizează vernisajul acestei expoziții cu mare succes la public, vineri, 28 mai 2021, la ora 17.00, la sediul din Bulevardul Republicii, nr.10, în condițiile impuse de situația pandemică. S-au alăturat evenimentului Societatea „Metarsis”, Reșița și Biblioteca Judeteana „Paul Iorgovici”, Caraș-Severin.

Expoziția internațională Spaţii fluente