1939

Tradițiile poporului nostru fac parte din comorile Neamului românesc care, odată cu trecerea timpului, probează incontestabil identitatea noastră între celelalte culturi ale lumii. Cu toții ne amintim de vremea copilăriei, când fiecare sărbătoare era un prilej de bucurie și la care acum privim cu nostalgie.

Printre practicile tradiționale ale sărbătorilor de iarnă, moștenite din cele mai vechi timpuri, cel mai frumos obicei este colindatul, care implică întreaga comunitate: școală, biserică, armată, familie.

În perioada 24 – 25 noiembrie 2022 s-au desfășurat la Timișoara lucrările Simpozionului internațional Memoria Satului Românesc, ediția a VII -a, cu participarea mai multor specialiști din domeniul muzeal, al științelor asociate etnologiei, al protecției și al promovării patrimoniului cultural din România și Republica Serbia.

Luni, 28 noiembrie 2022, începând cu ora 11.00, la Muzeul Banatului Montan Reșița, va avea loc vernisajul expoziției ROMÂNIA ÎN IMAGINI. Aceasta reunește peste șase sute de lucrări înscrise în Concursul național „România, țara mea”, inițiat de Școala Gimnazială Nr. 7 Reșița în urmă cu 13 ani și derulat anual în preajma Zilei Naționale. Desenele și fotografiile expuse sunt lucrări ale preșcolarilor și elevilor din toate județele țării. Secțiunile concursului sunt: „România, țara mea” (concurs de desene pentru ciclul preșcolar); „Locuri de poveste” (concurs de fotografii – ciclul primar); „File de istorie” (fotografii – gimnaziu); „Veșnicia s-a născut la sat” (fotografii – liceu); „Licean în România” (eseuri - ciclul liceal).

1 decembrie omagiat la Arad.

„În istoria poporului român ziua de 1 Decembrie va fi pentru toate timpurile viitoare cea mai frumoasă sărbătoare... Pentru toate veacurile rămâne gloria Aradului că Marea Adunare Naţională de la Alba Iulia a fost concepută şi convocată de aici, de la Arad”(Vasile Goldiș, 1 Decembrie, „Ştirea”, nr. 232, anul II, 1932).

Expoziția ‘Cotidian’ de la Muzeul Banatului Montan, Reșița este prima expoziție personală într-un muzeu a artistei Ioana Joa. Picturile si desenele expuse fac parte din proiecte executate în perioada 2017-2022.
‘Construiesc o istorie a vieții cotidiene văzută și imaginată prin filtru personal. Procesul este unul de recuperare a unor momente specifice, de clasare, arhivare și aducere în prezent.’ - Ioana Joa
Expoziția are loc in perioada 25 noiembrie 2022-29 ianuarie 2023.