Album cu gravuri-sec. XVIII.

Obiectul lunii iulie 2019 la Muzeul Banatului Montan

Tipărită la Viena, pe hârtie filigran, alfabet latin, legată în lemn şi piele,, ferecătură metalică cu motive ornamentale, 28/16,5 cm, 129 de pagini.

Albumul cuprinde un număr apreciabil de gravuri, ilustrând în imagini principalele evenimente ale secolului XVIII, care au caracterizat viaţa politică a monarhiei habsburgice. Figuri de nobili creştini călare în posturi războinice se intersectează cu cele ale liderilor turci în epoca războaielor care au dominat imperiul, politica expansionistă în Europa şi „problema orientală” fiind vizibile şi în aceste gravuri. A fost un secol violent în Europa, pe cuprinsul imperiului, la războaiele cu turcii adăugându-se cele cu Prusia, apoi cu Franţa lui Napoleon, unde au participat şi grănicerii

bănăţeni, istoriografia românească reţinând multe mărturii în acest sens.

În afară de evenimentele militare, albumul mai ilustrează imagini ale celor mai importante oraşe ale imperiului (Belgrad, Gyula, Buda, Pesta, Viena...) între care regăsim şi două localităţi aflate astăzi pe teritoriul României: Cluj-Napoca (Coloswar, Clauseburg) şi Timişoara (Temeswar). Era şi prin aceasta o demonstraţie a dezvoltării urbane a imperiului, a prosperităţii în această parte a Europei continentale, în plin secol al Luminilor. Desigur nu puteau lipsi imagini specifice călătorului şi călătoriilor, continentul european se redimensiona, încercând să pătrundă în alte zone, expansiunea teritorială fiind spre sud-est în special, atât pe uscat, cât şi pe mare. Astfel sunt prezente imagini marine, strâmtori, corăbii, întinderi de apă, ca expresie a interesului pentru explorarea necunoscutului, pentru contactul cu alte civilizaţii. Acestei extensii îi este îndatorată şi provincia bănăţeană care de atunci a devenit un teritoriu de frontieră cu specificitate unică, dându-i-se de către autorităţile imperiale importanţa cuvenită, identificându-se în timp ca parte a Mitteleuropei.